Jak prawidłowo konturować twarz?

Konturowanie jest bardzo ważnym elementem idealnego makijażu. Dzięki niemu korygujesz kształt twarzy i nadajesz jej trójwymiarowego  wyrazu oraz delikatnej opalenizny.

Pamiętaj o tym, że twarz to bryła a nie obraz. Robiąc makijaż nie malujesz płaskiego płótna, lecz niczym rzeźbiarz tworzysz trójwymiarowe dzieło, które poddawać się będzie grze światła i cieni.

Jeżeli trudno Ci jest określić jaki masz kształt twarzy, zdjęcie poniżej powinno pomóc Ci wybrać zbliżony.

kształty twarzy

Makijaż to sztuka, którą każda kobieta chciałaby opanować do perfekcji, dlatego podpowiem Ci jakich zasad się trzymać, abyś makijażem stworzyła dzieło sztuki, a nie karykaturę.

Konturować twarz możesz na dwa sposoby:

  • Na sucho

Po nałożeniu podkładu i pudru, modelujesz twarz za pomocą bronzera, rozświetlacza oraz różu. Aby uniknąć efektu papierowej maski, musisz zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w odpowiednie narzędzia: podkład, puder, puder brązujący, rozświetlacz, róż oraz odpowiednie pędzle.

  • Na mokro

Do tego potrzebny Ci będzie podkład w trzech tonacjach. Pierwszy naturalny, w tonacji Twojej skóry, drugi ciemny (o dwa tony ciemniejszy od pierwszego) i bardzo jasny, może to być korektor (o dwa tony jaśniejszy). Jako bronzera używasz najciemniejszego podkładu, jako rozświetlacza najjaśniejszego. Ta technika wymaga więcej precyzji niż na sucho i daje mocniejszy efekt. 

 Twarz owalna

Uchodzi za idealny kształt twarzy. Jest proporcjonalna, rysy twarzy są regularne i nie posiada żadnych charakterystycznych cech. Teoretycznie ideału nie ma co poprawiać, jednak warto minimalnie nałożyć bronzer aby nadać twarzy trójwymiarowego wyrazu. Możesz zastosować tu klasyczne zasady konturowania – brązujesz wszelkie wgłębienia: linię żuchwy, boki nosa, skronie oraz miejsca pod kością policzkową. Rozświetl zaś wszystkie uwypuklenia: miejsca nad kością policzkową i nad ustami, szczyt nosa, łuki brwiowe. Dodatkowo nałóż róż, pięknie ożywi Twoją twarz. Posiadaczką owalnej twarzy jest między innymi Jessica Alba. 

twarz owalna

Twarz okrągła

Zasada konturowania twarzy okrągłej jest bardzo prosta i intuicyjna. Postaraj się ją możliwie wydłużyć i wyszczuplić. Dlatego, rozświetl twarz wzdłuż jej środkowej części i przyciemnij boczne, pełniejsze partie. Przyciemnij boki czoła, delikatnie skronie, kąty żuchwy oraz wciągnij policzki – pod kością policzkową, przy środkowej części ucha nałóż największą koncentrację koloru, delikatnie ją rozetrzyj po skosie w kierunku kącika ust (tworząc kształt banana). Posiadaczką okrągłego kształtu twarzy jest między innymi Katherine Heigl.

twarz okragla

Twarz kwadratowa

Skup się na złagodzeniu i zaokrągleniu ostrych rysów twarzy. Bronzer nanieś na linie żuchwy i czoła. Skup się na rozjaśnieniu, wzdłuż środkowej części twarzy, pozostawiając w cieniu jej mocno zarysowane boki. Natomiast róż nałóż na policzki pod mocniejszym skosem, co w połączeniu z bronzerem, dodatkowo wyszczupli twarz. Posiadaczką twarzy kwadratowej jest między innymi Demi Moore.

twarz kwadratowa

Twarz podłużna

Konturowanie twarzy podłużnej polega przede wszystkim na skróceniu jej poprzez wycieniowanie brody, czoła i wyeksponowaniu kości policzkowych. Rozetrzyj bronzer przy linii włosów, tworząc w tym miejscu kształt rogala. Poszerz też dość długą brodę, „ścinając” bronzerem jej nieco spiczasty koniec. Rozświetlić musisz natomiast żuchwę, łącznie z wyższymi partiami, aż do linii brwi. Róż prowadź niemalże poziomo, co sprawi, że twarz wyda się pełniejsza. Posiadaczką podłużnego kształtu twarzy jest między innymi Sarah Jessica Parker.

twarz podluzna

Twarz w kształcie serca (trójkątna)

Twarz o takim kształcie, ma zwykle szerokie czoło, wystające kości policzkowe i podbródek. Ważne abyś nie przesadziła z cieniowaniem i nie wyostrzyła przesadnie twarzy. W tym przypadku musisz wycieniować szerokie czoło i kości policzkowe, a rozświetlić tylko środek czoła. Róż nałóż poziomo, co sprawi, że Twoja twarz wyda się pełniejsza. Otrzymasz wtedy efekt zaokrąglonej twarzy, zwężonego czoła, poszerzonej brody, czyli całość zbliżona będzie do owalu. Posiadaczką twarzy w kształcie serca jest Jennifer Love Hewitt.

twarz w kształcie serca

Pamiętaj, by nigdy nie nakładać podkładu czy pudru na szerokim czole poziomymi liniami, gdyż dodatkowo poszerzysz je optycznie!

Niezależnie od kształtu twarzy,  możesz również rozświetlić łuk kupidyna, czyli zagłębienie nad górną wargą. W ten sposób optycznie powiększysz usta, a w połączeniu z jasną, perłową szminką lub błyszczykiem, dodatkowo staną się jeszcze pełniejsze.

Ważnym również elementem twarzy, który warto rozświetlić jest miejsce pod oczami. Dzięki temu twarz będzie wyglądać na wypoczętą i  młodą. Do tego celu użyj rozświetlającego korektora.  

* Jeżeli masz widoczne bruzdy nosowo-wargowe (półkoliste wgłębienie, idące od skrzydełka nosa, ku kącikowi ust), możesz je optycznie wyrównać, nakładając w tych miejscach rozświetlacz.

Jeżeli jesteś posiadaczką zbyt szerokiego nosa, bronzer możesz rozetrzeć małym pędzelkiem po jego bokach, co optycznie go wysmukli.

Żeby nie popsuć efektu konturowania, pamiętaj aby bardzo dokładnie rozcierać granice kolorów. Jeśli będą się zbyt wyraźnie odznaczały lub stworzysz zbyt mocne kontrasty będziesz wyglądać karykaturalnie.

Mam nadzieję, że ta wiedza  przyda Ci się i będziesz mogła bez problemu zastosować ją w praktyce 🙂 

Pozdrawiam Cię serdecznie

i życzę miłego dnia 🙂 

Bez nazwy-1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.